Veš šatní

Veš šatní (latinsky Pediculus humanus corporis / humanus) je jedním ze tří druhů vší, které parazitují na člověku. Typickým pro tento druh vši je, že obvykle žije v prádle (zejména spodním prádle) a obuvi, kam rovněž klade vajíčka. Rozmnožování tedy neprobíhá na těle hostitele ale mimo něj. Člověka pak vyhledává pouze kvůli pravidelnému přísunu potravy - krve, přičemž bez ní vydrží přibližně 4 až 7 dní.

Přenos a hubení

Na rozdíl od vši dětské souvisí výskyt vši šatní s nedostatečnou hygienou, neboť často postihuje osoby, které si pravidelně nemění (spodní) prádlo za čisté a řádně vyprané. Nákaza pedikulózou tímto druhem vši tedy hrozí například sociálně slabým nebo třeba i různým dobrodružným cestovatelům pohybujícím se po rizikových oblastech. Jako jediný druh parazitující na člověku může tato veš přenášet závažné infekční nemoci - například smrtelný skvrnitý tyfus, zákopové horečky nebo různé plísně. Hubení této vši se nejčastěji provádí vyvářením prádla, neboť teploty nad 100 stupňů Celsia je spolehlivě likidují.

Výskyt

Přirozeně se veš šatní vyskytuje zejména v oblastech středního východu, v Africe, v Jižní a Střední Americe. V České republice se tento druh vši vyskytuje jen velmi vzácně a ojediněle.

Foto

Veš šatní

Veš šatní je velmi podobná vši dětské - v minulosti byly považovány za stejný druh.

Na veš šatní tedy u nás téměř nenarazíte. Nehledáte spíše informace o vši dětské nebo o muňce?

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

Paranit Sensitive Lotion + hřeben

Paranit Sensitive

Paranit Sensitive Lotion je přípravek proti vším šetrný k vlasům i pokožce, u nějž byla prokázána 100% účinnost proti vším i...

Paranit šampon 100 ml

Paranit šampon

Šampon Paranit s dvojitým účinkem a 100% účinností vši a hnidy udusí a zároveň dehydratuje...

LiQuido DUO FORTE

LiQuido DUO FORTE

Unikátní kombinace šamponu a séra na vlasy, obojí velice šetrné k pokožce. Založeno na bázi přírodních olejů a silic...

VšiVen balzám a šampon

VšiVen balzám

VšiVen je sada přípravků na bázi přírodních látek, které jsou určené pro ošetření zavšivených vlasů. Přípravky obsahují esenciální rostlinné...

Sprej proti vším

Sprej proti vším

Preventivní sprej proti vším s dlouhotrvajícím odpuzujícím účinkem. Snadná aplikace, pro každodenní použití...

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek