Veš šatní

Veš šatní (latinsky Pediculus humanus corporis / humanus) je jedním ze tří druhů vší, které parazitují na člověku. Typickým pro tento druh vši je, že obvykle žije v prádle (zejména spodním prádle) a obuvi, kam rovněž klade vajíčka. Rozmnožování tedy neprobíhá na těle hostitele ale mimo něj. Člověka pak vyhledává pouze kvůli pravidelnému přísunu potravy - krve, přičemž bez ní vydrží přibližně 4 až 7 dní.

Přenos a hubení

Na rozdíl od vši dětské souvisí výskyt vši šatní s nedostatečnou hygienou, neboť často postihuje osoby, které si pravidelně nemění (spodní) prádlo za čisté a řádně vyprané. Nákaza pedikulózou tímto druhem vši tedy hrozí například sociálně slabým nebo třeba i různým dobrodružným cestovatelům pohybujícím se po rizikových oblastech. Jako jediný druh parazitující na člověku může tato veš přenášet závažné infekční nemoci - například smrtelný skvrnitý tyfus, zákopové horečky nebo různé plísně. Hubení této vši se nejčastěji provádí vyvářením prádla, neboť teploty nad 100 stupňů Celsia je spolehlivě likidují.

Výskyt

Přirozeně se veš šatní vyskytuje zejména v oblastech středního východu, v Africe, v Jižní a Střední Americe. V České republice se tento druh vši vyskytuje jen velmi vzácně a ojediněle.

Foto

Veš šatní

Veš šatní je velmi podobná vši dětské - v minulosti byly považovány za stejný druh.

Na veš šatní tedy u nás téměř nenarazíte. Nehledáte spíše informace o vši dětské nebo o muňce?

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

LiQuido DUO FORTE šampon na vši 200 ml + sérum 125 ml ZDARMA

LiQuido DUO FORTE

LiQuido DUO FORTE představuje dvojitý zásah proti vším v podobě šamponu a séra na vlasy. Přípravek LiQuido DUO FORTE působí na veš třemi mechanickými účinky (2x dušení, 1x likvidace). Je založen na bázi olejů a rostlinných silic, je šetrný a dobře snášený i citlivou pokožkou, nedráždí ji, není parfemován a je vhodný i pro malé děti nebo alergiky.

Paranit sprej 60 ml + 40 ml ZDARMA + šampon 100 ml ZDARMA + hřeben ZDARMA

Paranit sprej

Paranit sprej rychle, bezpečně a bez kompromisů zabíjí vši a hnidy do 15 minut. Současně je Paranit maximálně šetrný k citlivé dětské pokožce, neboť neobsahuje chemické insekticidy, ale kvalitní patentovanou přírodní recepturu s kokosovým a anýzovým olejem, která vši jednoduše udusí a dehydruje.

Paranit šampon 100 ml + hřeben

Paranit šampon

Šampon Paranit s dvojitým účinkem a 100% účinností vši a hnidy udusí a zároveň dehydratuje. Navíc je jeho používání stejně pohodlné jako běžné mytí vlasů.

Once spray gel proti vším a hnidám 100 ml

Once spray gel

Once spray gel na odstranění vši vlasové a její vajíček (hnid) účinkuje již po jedné 15 minutové aplikaci.

Paranit preventivní sprej proti vším 100 ml

Paranit preventivní

Paranit preventivní sprej proti vším poskytuje okamžitou a dlouhotrvající ochranu proti vším. Jemné složení Paranit preventivního spreje proti vším s obsahem IR3535 a výtažků z rostlin bylo klinicky ověřeno jako účinné k odpuzení vší a je vhodné pro každodenní použití. Sprej je vhodný pro děti od 2 let.

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek