Veš muňka

Veš muňka (latinsky Phthirus pubis), často také nazývaná veš ohabní, filcka nebo plstěnka, je druh vši, která žije na lidském těle, konrétně v ochlupení genitálií, řitní oblasti, podpaží a někdy rovněž i v obočí či řasách (výjimečně i na ochlupení hrudi u mužů). Nikdy však nežije ve vlasech. Nakažení tímto parazitem se odborně nazývá peduculosis pubis, přičemž mezi hlavní příznaky nákazy patří především pupence, strupy, hnisání nebo ekzémy ve výše zmíněných oblastech. Tyto pupence často velice svědí a jejich rozškrábáním může eventuálně dojít k sekundárním infekcím.

Popis a vývoj

Oproti vši dětské má veš muňka kratší ale širší oválné tělo - velikost tohoto parazita činí přibližně 1,5 až 2 mm. Ve srovnání s tělem má poměrně malou hlavu, která je vybavena bodavě-sacím ústrojím, kterým saje svému hostiteli krev. Během svého života, který trvá přibližně 3 až 4 týdny, naklade samička okolo 30 - 40 vajíček (hnid), ze kterých se asi za týden vylíhnou nymfy (larvy). Ty dospějí za další dva týdny.

Přenos

Nákaza touto vší patří mezi sexuálně přenosná onemocnění - nejčastěji je totiž přenášena během pohlavního styku. V současné době však dochází ke snižování výskytu tohoto druhu vši a to díky trendu "vyholování" nebo zkracování pubického ochlupení nebo ochlupení podpaží. Kromě toho se může veš muňka přenášet ložním prádlem nebo sdílením spodního prádla, tyto formy přenosu však nejsou příliš časté. Nakažení pedikulózou tímto druhem vši je tak možné i u dětí žijících v hygienicky nevyhovujícím prostředí.

Foto

Veš muňka

Veš muňka, veš ohabní, filcka nebo plstěnka - vše označuje jednoho a téhož parazita.

Veš muňka

V napadené oblasti jsou obvykle patrné nejen samotné vši, ale i hnidy přilepené na chlupech.

Veš muňka

Dospělá samice vši s vajíčkem uvnitř. Toto vajíčko následně pevně přilepí na ochlupení.

Pokračovat můžete třeba článkem na téma veš dětská nebo veš šatní...

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

Once spray gel proti vším a hnidám 100 ml

Once spray gel

Once spray gel na odstranění vši vlasové a její vajíček (hnid) účinkuje již po jedné 15 minutové aplikaci.

Paranit Sensitive Lotion 150 ml + šampon 100 ml ZDARMA + hřeben ZDARMA

Paranit Sensitive

Paranit Sensitive Lotion je přípravek proti vším šetrný k vlasům i pokožce, u nějž byla prokázána 100% účinnost proti vším i hnidám už po 1 aplikaci. Jeho dvojitý účinek s Oxyphthirine hubí vši a deaktivuje je ve všech fázích jejich vývoje.

Paranit sprej 60 ml + 40 ml ZDARMA + šampon 100 ml ZDARMA + hřeben ZDARMA

Paranit sprej

Paranit sprej rychle, bezpečně a bez kompromisů zabíjí vši a hnidy do 15 minut. Současně je Paranit maximálně šetrný k citlivé dětské pokožce, neboť neobsahuje chemické insekticidy, ale kvalitní patentovanou přírodní recepturu s kokosovým a anýzovým olejem, která vši jednoduše udusí a dehydruje.

Paranit preventivní sprej proti vším 100 ml

Paranit preventivní

Paranit preventivní sprej proti vším poskytuje okamžitou a dlouhotrvající ochranu proti vším. Jemné složení Paranit preventivního spreje proti vším s obsahem IR3535 a výtažků z rostlin bylo klinicky ověřeno jako účinné k odpuzení vší a je vhodné pro každodenní použití. Sprej je vhodný pro děti od 2 let.

Barny´s Effective proti vším 60 ml

Barny´s Effective

Barny´s Effective proti vším je velice efektivním a šetrným přípravkem proti zvýšenému výskytu vší. Přípravek k péči o vlasy při výskytu vší usnadňuje vyčesávání vší a hnid, obsahuje olej z australské rostliny kajeputu střídavolistého (Tea Tree Oil), který se používá již celá desetiletí v boji proti vším.

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek