Veš dětská

Veš dětská (latinsky Pediculus humanus capitis), často také zvaná veš vlasová nebo hlavová (někdy též veš obecná, což je nesprávné označení), je malý cizopasný (parazitický) hmyz vyskytující se po celém světě, který žije v lidských vlasech či vousech a živí se lidskou krví. Navzdory svému názvu může parazitovat nejen na dětech, ale i na dospelém člověku. V našich podmínkách veš dětská není nositelem žádných závažných infekčních onemocnění, po jejím kousnutí (lépe řečeno sání) však vznikají malé svědivé ranky, které mohou být rozškrábány a tím může dojít k druhotné infekci nebo případně i k ekzému či alergickým reakcím.

Výraznější dopad je v rovině psychologické a sociální, neboť převládá mýtus, že výskyt vši dětské souvisí s nedostatečnou hygienou, což má za následek pocity viny nebo studu nebo dokonce i případného vyloučení ze společnosti. Napadení vší dětskou však (na rozdíl od vši šatní) nijak nesouvisí s hygienou - tato veš bez problémů přežívá běžné úkony hygieny jako je pravidelné mytí hlavy a vlasů či česání běžným hřebenem.

Vzhled - jak poznat veš dětskou

Stavba těla vší odpovídá morfologii samotného druhu vší - má relativně velký protáhlý zadeček, menší ploché tělo a malou hlavu. Z těla vyrůstají tři páry krátkých ale silných nohou, které jsou na konci opatřeny zahnutými drápky, jež umožňují uchycení na vlasy nebo chlupy hostitele. Velikost vši dětské jsou 2 až 4 mm, průměrně tedy asi 3 mm. V počátečních fázích vývoje (viz níže) jsou vši téměř průsvitné a velmi špatně viditelné - leckdy mohou být zaměňovány za drobné mušky. Později jejich barva lehce ztmavne. Pokud je veš přisátá, může připomínat pevně přilepené černé smítko (je napitá krví), které je nutné odloupnout. Pokud však přisátá není, dokáže se veš dětská v suchých vlasech poměrně rychle pohybovat.

Přenos, výskyt a projevy

Jak je zřejmé z pojmenování této vši, nejčastějí se šíří v dětských kolektivech - školkách, školách, letních nebo zimních (lyžařských) táborech nebo jiných rekreačních pobytech, ubytovnách apod. - a to zejména při přímém kontaktu s postiženými místy napadené osoby. Možný je rovněž přenos prostřednictvím půjčování společných předmětů, jako např. hřebenů, čepic a jiných pokrývek hlavy, přileb nebo i ložního prádla (veš vydrží mimo tělo hostitele až 24 hodin). Nejčastěji vši napadají děti ve věku cca 5 - 12 let, přičemž lehce náchylnější jsou dívky (mívají delší vlasy na které se veš snáze zachytí). U dospělých lze kromě přenosu od dětí zmínit i možnou nákazu při zkoušení čepic nebo klobouků v obchodech.

Nákaza vší dětskou (resp. infekční onemocnění zvané pedikulóza) se projevuje zejména silným svěděním a pálením kůže, které nutí ke škrábání. Nakažený je následkem toho neklidný, nesoustředěný a též i nevyspalý. Výjimečně nákazu doprovází lehké zvýšení teploty nebo zvětšení lymfatických (mízních) uzlin. Při výskytu vší u dětí je nutné nahlásit tuto skutečnost ve škole a v kolektivech, kde se dítě v období posledních dvou týdnů pohybovalo. Takové dítě se pak musí dočasně stranit dětského kolektivu.

Životní cyklus

Životní cyklus vší lze rozčlenit do tří základních vývojových stádií: hnidy (vajíčka) -> nymfy (larvy) -> dospělý jedinec. Samička vši naklade a přilepí svá vajíčka - hnidy - na vlas těsně u pokožky hlavy. Přibližně po týdnu až po 11 dnech se z těchto vajíček vylíhne nymfa - larva. Během tohoto vývojového stádia, které trvá opět přibližně 7 - 9 dní, se larva třikrát svlékne. Poté se z nich stane dospělý jedinec schopný reprodukce, který se dožívá přibližně dalších 2 až 3 týdnů. Během této doby naklade samička 3 - 5 vajíček denně. Inkubační doba, tedy doba od prvního výskytu vší v hlavě až po vylíhnutí vajíček tak činí přibližně 2 týdny, přičemž svědění od sající vši se může projevit téměř okamžitě po nákaze (veš potřebuje potravu - krev).

Léčba

Léčbu pedikulózy, tedy napadení vší dětskou, je nutné provádět komplexně aby se zabránilo návratu vší nebo jejich rozšíření na jiné členy rodiny nebo kolektivu. Více informací o tom, jak na vši, naleznete v článku jak se zbavit vší a přípravky proti vším.

Foto

Veš dětská

Veš dětská je velice drobný stříbřitě šedý parazit.

Veš dětská

K uchycení ve vlasech slouží vším silné zahnuté drápky.

Veš dětská

Veš dětská neumí skákat, přenáší se prostým "přelezením".

Hledáte více obrázků vší a hnid? Navštivte fotogalerii.

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

Paranit šampon 100 ml

Paranit šampon

Šampon Paranit s dvojitým účinkem a 100% účinností vši a hnidy udusí a zároveň dehydratuje...

VšiVen balzám a šampon

VšiVen balzám

VšiVen je sada přípravků na bázi přírodních látek, které jsou určené pro ošetření zavšivených vlasů. Přípravky obsahují esenciální rostlinné...

Paranit Sensitive Lotion + hřeben

Paranit Sensitive

Paranit Sensitive Lotion je přípravek proti vším šetrný k vlasům i pokožce, u nějž byla prokázána 100% účinnost proti vším i...

LiQuido DUO FORTE

LiQuido DUO FORTE

Unikátní kombinace šamponu a séra na vlasy, obojí velice šetrné k pokožce. Založeno na bázi přírodních olejů a silic...

Paranit sprej + šampon + hřeben

Paranit sprej

Paranit sprej rychle, bezpečně a bez kompromisů zabíjí vši a hnidy do 15 minut. Současně je Paranit maximálně šetrný...

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek