O vších

Vši (latinsky Anoplura) jsou bezkřídlý parazitický hmyz, který parazituje na těle savců a živí se jejich krví. Celkem je známo na 500 druhů vší žijících po celém světě, z toho asi 26 se jich vyskytuje na území České republiky. Téměř všechny druhy jsou přenašeči mnoha různých infekčních onemocnění. Mezi savce, na kterých vši parazitují, patří například skot, psi, prasata a samozřejmě i člověk. Lidské tělo může být hostitelem tří druhů vší: dětské, muňky nebo šatní.

Anatomie

Veš patří mezi poměrně malé živočichy - její velikost se pohybuje mezi 0,4 – 6,5 mm. Nejnápadnajší částí těla je poměrně velký zadeček, který je složen z devíti kroužků. Díky tomu je tento zadeček roztažitelný. Na zadečku resp. na těchto kroužcích se pak nachází množství různě uspořádaných a tvarovaných štětin. Samotné tělo (hruď) je v porovnání se zadečkem poměrně malé. Z těla vyrůstají tři páry nohou ukončených silnými drápky. Tyto drápky slouží k pevnému udržení vši na srsti, nebo v případě člověka na vlasech či chlupech. Hlava vší je užší, podlouhlá a směřující dopředu. Na hlavě se nalézají tykadla, která jsou však poměrně krátká.

Ústní ústrojí je perfektně přizpůsobené krvelačnému způsobu získávání potravy, neboť se jedná o důmyslnou kombinaci bodání a sání. Veš nejprve svým sosákem zakončeným zvláštními háčky probodne kůži svého hostitele, a následně se ze sosáku vysune samotné sací ústrojí, kterým svému hostiteli saje krev.

Životní cyklus

Samice vší snáší vůči svému tělu poměrně velká vajíčka - tzv. hnidy - a lepí je na srst, vlasy nebo chlupy svého hostitele. Přibližně za týden se z těchto vajíček vylíhnou larvy, které se ihned začínají živit krví. Dospělí jedinci se z larev stanou po cca 2 - 3 týdnech, přičemž celkem se dožívají cca 3 - 5 týdnů. Během této doby stihnou samičky naklást 50 až 150 vajíček. Více informací o hnidách a infografiku týkající se životního cyklu vší naleznete na stránce hnidy.

Vědecká klasifikace

Říše - živočichové (Animalia) > Kmen - členovci (Arthropoda) > Podkmen - šestinozí (Hexapoda) > Třída - Hmyz (Insecta) > Infratřída - Novokřídlí (Neoptera) > Řád - Phthiraptera (Phthiraptera) > Podřád - Vši (Anoplura)

Dále se rozlišuje několik čeledí: Echinophthiriidae, Enderleinellidae, Haematopinidae, Hamophthiriidae, Hoplopleuridae, Hybophthiridae, Linognathidae, Microthoraciidae, Neolinognathidae, Pecaroecidae, Pedicinidae, Pediculidae, Polyplacidae, Pthiridae a Ratemiidae.


Dále si můžete přečíst jak vši (zejména veš dětskou / vlasovou) poznat a zničit a jaké při tom používat přípravky.

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

Paranit sprej + šampon + hřeben

Paranit sprej

Paranit sprej rychle, bezpečně a bez kompromisů zabíjí vši a hnidy do 15 minut. Současně je Paranit maximálně šetrný...

VšiVen balzám a šampon

VšiVen balzám

VšiVen je sada přípravků na bázi přírodních látek, které jsou určené pro ošetření zavšivených vlasů. Přípravky obsahují esenciální rostlinné...

Sprej proti vším

Sprej proti vším

Preventivní sprej proti vším s dlouhotrvajícím odpuzujícím účinkem. Snadná aplikace, pro každodenní použití...

Paranit Sensitive Lotion + hřeben

Paranit Sensitive

Paranit Sensitive Lotion je přípravek proti vším šetrný k vlasům i pokožce, u nějž byla prokázána 100% účinnost proti vším i...

Paranit šampon 100 ml

Paranit šampon

Šampon Paranit s dvojitým účinkem a 100% účinností vši a hnidy udusí a zároveň dehydratuje...

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek