O vších

Vši (latinsky Anoplura) jsou bezkřídlý parazitický hmyz, který parazituje na těle savců a živí se jejich krví. Celkem je známo na 500 druhů vší žijících po celém světě, z toho asi 26 se jich vyskytuje na území České republiky. Téměř všechny druhy jsou přenašeči mnoha různých infekčních onemocnění. Mezi savce, na kterých vši parazitují, patří například skot, psi, prasata a samozřejmě i člověk. Lidské tělo může být hostitelem tří druhů vší: dětské, muňky nebo šatní.

Anatomie

Veš patří mezi poměrně malé živočichy - její velikost se pohybuje mezi 0,4 – 6,5 mm. Nejnápadnajší částí těla je poměrně velký zadeček, který je složen z devíti kroužků. Díky tomu je tento zadeček roztažitelný. Na zadečku resp. na těchto kroužcích se pak nachází množství různě uspořádaných a tvarovaných štětin. Samotné tělo (hruď) je v porovnání se zadečkem poměrně malé. Z těla vyrůstají tři páry nohou ukončených silnými drápky. Tyto drápky slouží k pevnému udržení vši na srsti, nebo v případě člověka na vlasech či chlupech. Hlava vší je užší, podlouhlá a směřující dopředu. Na hlavě se nalézají tykadla, která jsou však poměrně krátká.

Ústní ústrojí je perfektně přizpůsobené krvelačnému způsobu získávání potravy, neboť se jedná o důmyslnou kombinaci bodání a sání. Veš nejprve svým sosákem zakončeným zvláštními háčky probodne kůži svého hostitele, a následně se ze sosáku vysune samotné sací ústrojí, kterým svému hostiteli saje krev.

Životní cyklus

Samice vší snáší vůči svému tělu poměrně velká vajíčka - tzv. hnidy - a lepí je na srst, vlasy nebo chlupy svého hostitele. Přibližně za týden se z těchto vajíček vylíhnou larvy, které se ihned začínají živit krví. Dospělí jedinci se z larev stanou po cca 2 - 3 týdnech, přičemž celkem se dožívají cca 3 - 5 týdnů. Během této doby stihnou samičky naklást 50 až 150 vajíček. Více informací o hnidách a infografiku týkající se životního cyklu vší naleznete na stránce hnidy.

Vědecká klasifikace

Říše - živočichové (Animalia) > Kmen - členovci (Arthropoda) > Podkmen - šestinozí (Hexapoda) > Třída - Hmyz (Insecta) > Infratřída - Novokřídlí (Neoptera) > Řád - Phthiraptera (Phthiraptera) > Podřád - Vši (Anoplura)

Dále se rozlišuje několik čeledí: Echinophthiriidae, Enderleinellidae, Haematopinidae, Hamophthiriidae, Hoplopleuridae, Hybophthiridae, Linognathidae, Microthoraciidae, Neolinognathidae, Pecaroecidae, Pedicinidae, Pediculidae, Polyplacidae, Pthiridae a Ratemiidae.


Dále si můžete přečíst jak vši (zejména veš dětskou / vlasovou) poznat a zničit a jaké při tom používat přípravky.

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

LiQuido DUO FORTE

LiQuido DUO FORTE

Unikátní kombinace šamponu a séra na vlasy, obojí velice šetrné k pokožce. Založeno na bázi přírodních olejů a silic...

Sprej proti vším

Sprej proti vším

Preventivní sprej proti vším s dlouhotrvajícím odpuzujícím účinkem. Snadná aplikace, pro každodenní použití...

Paranit sprej + šampon + hřeben

Paranit sprej

Paranit sprej rychle, bezpečně a bez kompromisů zabíjí vši a hnidy do 15 minut. Současně je Paranit maximálně šetrný...

VšiVen balzám a šampon

VšiVen balzám

VšiVen je sada přípravků na bázi přírodních látek, které jsou určené pro ošetření zavšivených vlasů. Přípravky obsahují esenciální rostlinné...

Paranit šampon 100 ml

Paranit šampon

Šampon Paranit s dvojitým účinkem a 100% účinností vši a hnidy udusí a zároveň dehydratuje...

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek