O vších

Vši (latinsky Anoplura) jsou bezkřídlý parazitický hmyz, který parazituje na těle savců a živí se jejich krví. Celkem je známo na 500 druhů vší žijících po celém světě, z toho asi 26 se jich vyskytuje na území České republiky. Téměř všechny druhy jsou přenašeči mnoha různých infekčních onemocnění. Mezi savce, na kterých vši parazitují, patří například skot, psi, prasata a samozřejmě i člověk. Lidské tělo může být hostitelem tří druhů vší: dětské, muňky nebo šatní.

Anatomie

Veš patří mezi poměrně malé živočichy - její velikost se pohybuje mezi 0,4 – 6,5 mm. Nejnápadnajší částí těla je poměrně velký zadeček, který je složen z devíti kroužků. Díky tomu je tento zadeček roztažitelný. Na zadečku resp. na těchto kroužcích se pak nachází množství různě uspořádaných a tvarovaných štětin. Samotné tělo (hruď) je v porovnání se zadečkem poměrně malé. Z těla vyrůstají tři páry nohou ukončených silnými drápky. Tyto drápky slouží k pevnému udržení vši na srsti, nebo v případě člověka na vlasech či chlupech. Hlava vší je užší, podlouhlá a směřující dopředu. Na hlavě se nalézají tykadla, která jsou však poměrně krátká.

Ústní ústrojí je perfektně přizpůsobené krvelačnému způsobu získávání potravy, neboť se jedná o důmyslnou kombinaci bodání a sání. Veš nejprve svým sosákem zakončeným zvláštními háčky probodne kůži svého hostitele, a následně se ze sosáku vysune samotné sací ústrojí, kterým svému hostiteli saje krev.

Životní cyklus

Samice vší snáší vůči svému tělu poměrně velká vajíčka - tzv. hnidy - a lepí je na srst, vlasy nebo chlupy svého hostitele. Přibližně za týden se z těchto vajíček vylíhnou larvy, které se ihned začínají živit krví. Dospělí jedinci se z larev stanou po cca 2 - 3 týdnech, přičemž celkem se dožívají cca 3 - 5 týdnů. Během této doby stihnou samičky naklást 50 až 150 vajíček. Více informací o hnidách a infografiku týkající se životního cyklu vší naleznete na stránce hnidy.

Vědecká klasifikace

Říše - živočichové (Animalia) > Kmen - členovci (Arthropoda) > Podkmen - šestinozí (Hexapoda) > Třída - Hmyz (Insecta) > Infratřída - Novokřídlí (Neoptera) > Řád - Phthiraptera (Phthiraptera) > Podřád - Vši (Anoplura)

Dále se rozlišuje několik čeledí: Echinophthiriidae, Enderleinellidae, Haematopinidae, Hamophthiriidae, Hoplopleuridae, Hybophthiridae, Linognathidae, Microthoraciidae, Neolinognathidae, Pecaroecidae, Pedicinidae, Pediculidae, Polyplacidae, Pthiridae a Ratemiidae.


Dále si můžete přečíst jak vši (zejména veš dětskou / vlasovou) poznat a zničit a jaké při tom používat přípravky.

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

Paranit šampon 100 ml + hřeben

Paranit šampon

Šampon Paranit s dvojitým účinkem a 100% účinností vši a hnidy udusí a zároveň dehydratuje. Navíc je jeho používání stejně pohodlné jako běžné mytí vlasů.

Paranit sprej 60 ml + 40 ml ZDARMA + šampon 100 ml ZDARMA + hřeben ZDARMA

Paranit sprej

Paranit sprej rychle, bezpečně a bez kompromisů zabíjí vši a hnidy do 15 minut. Současně je Paranit maximálně šetrný k citlivé dětské pokožce, neboť neobsahuje chemické insekticidy, ale kvalitní patentovanou přírodní recepturu s kokosovým a anýzovým olejem, která vši jednoduše udusí a dehydruje.

Once spray gel proti vším a hnidám 100 ml

Once spray gel

Once spray gel na odstranění vši vlasové a její vajíček (hnid) účinkuje již po jedné 15 minutové aplikaci.

Paranit preventivní sprej proti vším 100 ml

Paranit preventivní

Paranit preventivní sprej proti vším poskytuje okamžitou a dlouhotrvající ochranu proti vším. Jemné složení Paranit preventivního spreje proti vším s obsahem IR3535 a výtažků z rostlin bylo klinicky ověřeno jako účinné k odpuzení vší a je vhodné pro každodenní použití. Sprej je vhodný pro děti od 2 let.

LiQuido DUO FORTE šampon na vši 200 ml + sérum 125 ml ZDARMA

LiQuido DUO FORTE

LiQuido DUO FORTE představuje dvojitý zásah proti vším v podobě šamponu a séra na vlasy. Přípravek LiQuido DUO FORTE působí na veš třemi mechanickými účinky (2x dušení, 1x likvidace). Je založen na bázi olejů a rostlinných silic, je šetrný a dobře snášený i citlivou pokožkou, nedráždí ji, není parfemován a je vhodný i pro malé děti nebo alergiky.

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek