Jak se zbavit vší

U chlapců napadených vší dětskou lze využít známou babskou radu - ostříhání dohola, neboť ve vlasech kratších než 1 cm vši žít nemohou. V případech, kdy to není možné nebo vhodné a u dívek, je pak nutné využít speciální přípravek proti vším. Vždy je však nutné zavést preventivní opatření proti dalšímu šíření (nepoužívat společné věci apod.) a dekontaminovat okolí!

Přípravky proti vším ZDE »

Prevence

Spoustě starostí se dá předejít včasou prevencí. Pokud vám tedy ze školy nebo školky, kterou vaše dítko navštěvuje, nahlásí výskyt vší u některého spolužáka, je na místě zahájit preventivní prohlížení vlasů a hlavové pokožky (se zvláštním zaměřením na oblast zátylku a kolem uší). Tyto prohlídky je vhodné opakovat denně nebo každý druhý den po dobu až dvou týdnů. Na místě jsou také pravidelné preventivní prohlídky po návratu dítěte z letních táborů, školních výletů či po jiných skupinových pobytech. V případě zjištění nákazy přímo v rodině je pak bezpodmínečně nutné několikrát prohlédnout i ostatní členy rodiny (včetně dospělých) a zabránit tak případnému nekontrolovanému šíření.

Odvšivení - obecný postup

1. Mál-li napadená osoba (dítě) od vší výrazně podrážděnou pokožku s infekcí nebo ekzémem, navštivte kožního lékaře. Totéž učiňtě i v případě jakýchkoliv komplikací při další léčbě. V případě, že žádné komplikace nenastaly, můžete se pustit do likvidace vší vlastními silami. Prvním krokem je výběr vhodného přípravku. Doporučit lze přípravky na přírodní bázi s olejnatými látkami (viz všechny v našem přehledu), na které si vši na rozdíl od chemických insekticidů nemohou vytvořit rezistenci (odolnost).

2. Pozorně si přečtěte příbalový leták k vámi zakoupenému přípravku! Postupujte přesně podle návodu. Při aplikaci přípravků si zejména dávejte pozor na správné množství - zejména u delších vlasů (pod ramena) je obvykle nutné použít větší množství přípravku. Nešetřete!

3. Velmi důležitou částí léčby pedikulózy je následné vyčesávání mrtvých vší a hnid z mokrých nebo vlhkých vlasů po použití přípravku. To se provádí tzv. hřebenem všiváčkem, což je speciální velmi hustý hřeben, který je obvykle přibalen k přípravku proti vším, případně jej lze samostatně zakoupit v lékárně. Obyčejný hřeben má moc velké rozestupy mezi zuby a pro vyčesávání vší a hnid je neúčinný.

4. Přípravky používejte podle návodu, téměř vždy ale bude nutné celou proceduru zopakovat přibližně po 7 - 11 dnech. Mrtvé vši a hnidy je pak vhodné vyčesávat průběžně každý den po dobu dvou až tří týdnů.

5. Nezapomeňte odvšivit i okolí! Veš vydrží mimo hlavu až 24 hodin a mohla by se šířit dále. Oblečení, povlečení, ručníky, spodní prádlo a jiný textil, který přišel do přímého styku s hlavou vyperte buď na 90 °C, nebo, pokud na takto vysoké teploty prát výrobce nedovoluje, několikrát na 60 °C. Obdobně umyjte ve vodě o teplotě nad 60 °C i další věci, které přišly do kontaktu s nakaženým, např. hřebeny, vlasové skřipce, molitany do sluchátek atd. Věci, které nelze vyprat uzavřete na 2 - 3 dny do neprodyšného igelitového pytle (přeživší vši pojdou hlady). Byt pečlivě vyluxujte a to včetně čalounění a polstrování.

Nejčastejší chyby při hubení vší

- Nedodržení návodu k použití přípravků.
- Nepoužití dostatečného množství přípravku.
- Nedodržení pravidelného vyčesávání hnid z vlasů.
- Podcenění preventivních prohlídek i u ostatních členů rodiny.
- Spolehnutí se na prosté obarvení vlasů - obarvení vši a hnidy nezlikviduje, to je mýtus!

Získejte více informací o vši dětské nebo si prohlédněte fotogalerii...

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

Sprej proti vším

Sprej proti vším

Preventivní sprej proti vším s dlouhotrvajícím odpuzujícím účinkem. Snadná aplikace, pro každodenní použití...

Paranit Sensitive Lotion + hřeben

Paranit Sensitive

Paranit Sensitive Lotion je přípravek proti vším šetrný k vlasům i pokožce, u nějž byla prokázána 100% účinnost proti vším i...

VšiVen balzám a šampon

VšiVen balzám

VšiVen je sada přípravků na bázi přírodních látek, které jsou určené pro ošetření zavšivených vlasů. Přípravky obsahují esenciální rostlinné...

LiQuido DUO FORTE

LiQuido DUO FORTE

Unikátní kombinace šamponu a séra na vlasy, obojí velice šetrné k pokožce. Založeno na bázi přírodních olejů a silic...

Paranit sprej + šampon + hřeben

Paranit sprej

Paranit sprej rychle, bezpečně a bez kompromisů zabíjí vši a hnidy do 15 minut. Současně je Paranit maximálně šetrný...

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek