Jak se zbavit vší

U chlapců napadených vší dětskou lze využít známou babskou radu - ostříhání dohola, neboť ve vlasech kratších než 1 cm vši žít nemohou. V případech, kdy to není možné nebo vhodné a u dívek, je pak nutné využít speciální přípravek proti vším. Vždy je však nutné zavést preventivní opatření proti dalšímu šíření (nepoužívat společné věci apod.) a dekontaminovat okolí!

Přípravky proti vším ZDE »

Prevence

Spoustě starostí se dá předejít včasou prevencí. Pokud vám tedy ze školy nebo školky, kterou vaše dítko navštěvuje, nahlásí výskyt vší u některého spolužáka, je na místě zahájit preventivní prohlížení vlasů a hlavové pokožky (se zvláštním zaměřením na oblast zátylku a kolem uší). Tyto prohlídky je vhodné opakovat denně nebo každý druhý den po dobu až dvou týdnů. Na místě jsou také pravidelné preventivní prohlídky po návratu dítěte z letních táborů, školních výletů či po jiných skupinových pobytech. V případě zjištění nákazy přímo v rodině je pak bezpodmínečně nutné několikrát prohlédnout i ostatní členy rodiny (včetně dospělých) a zabránit tak případnému nekontrolovanému šíření.

Odvšivení - obecný postup

1. Mál-li napadená osoba (dítě) od vší výrazně podrážděnou pokožku s infekcí nebo ekzémem, navštivte kožního lékaře. Totéž učiňtě i v případě jakýchkoliv komplikací při další léčbě. V případě, že žádné komplikace nenastaly, můžete se pustit do likvidace vší vlastními silami. Prvním krokem je výběr vhodného přípravku. Doporučit lze přípravky na přírodní bázi s olejnatými látkami (viz všechny v našem přehledu), na které si vši na rozdíl od chemických insekticidů nemohou vytvořit rezistenci (odolnost).

2. Pozorně si přečtěte příbalový leták k vámi zakoupenému přípravku! Postupujte přesně podle návodu. Při aplikaci přípravků si zejména dávejte pozor na správné množství - zejména u delších vlasů (pod ramena) je obvykle nutné použít větší množství přípravku. Nešetřete!

3. Velmi důležitou částí léčby pedikulózy je následné vyčesávání mrtvých vší a hnid z mokrých nebo vlhkých vlasů po použití přípravku. To se provádí tzv. hřebenem všiváčkem, což je speciální velmi hustý hřeben, který je obvykle přibalen k přípravku proti vším, případně jej lze samostatně zakoupit v lékárně. Obyčejný hřeben má moc velké rozestupy mezi zuby a pro vyčesávání vší a hnid je neúčinný.

4. Přípravky používejte podle návodu, téměř vždy ale bude nutné celou proceduru zopakovat přibližně po 7 - 11 dnech. Mrtvé vši a hnidy je pak vhodné vyčesávat průběžně každý den po dobu dvou až tří týdnů.

5. Nezapomeňte odvšivit i okolí! Veš vydrží mimo hlavu až 24 hodin a mohla by se šířit dále. Oblečení, povlečení, ručníky, spodní prádlo a jiný textil, který přišel do přímého styku s hlavou vyperte buď na 90 °C, nebo, pokud na takto vysoké teploty prát výrobce nedovoluje, několikrát na 60 °C. Obdobně umyjte ve vodě o teplotě nad 60 °C i další věci, které přišly do kontaktu s nakaženým, např. hřebeny, vlasové skřipce, molitany do sluchátek atd. Věci, které nelze vyprat uzavřete na 2 - 3 dny do neprodyšného igelitového pytle (přeživší vši pojdou hlady). Byt pečlivě vyluxujte a to včetně čalounění a polstrování.

Nejčastejší chyby při hubení vší

- Nedodržení návodu k použití přípravků.
- Nepoužití dostatečného množství přípravku.
- Nedodržení pravidelného vyčesávání hnid z vlasů.
- Podcenění preventivních prohlídek i u ostatních členů rodiny.
- Spolehnutí se na prosté obarvení vlasů - obarvení vši a hnidy nezlikviduje, to je mýtus!

Získejte více informací o vši dětské nebo si prohlédněte fotogalerii...

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

Barny´s Effective proti vším 60 ml

Barny´s Effective

Barny´s Effective proti vším je velice efektivním a šetrným přípravkem proti zvýšenému výskytu vší. Přípravek k péči o vlasy při výskytu vší usnadňuje vyčesávání vší a hnid, obsahuje olej z australské rostliny kajeputu střídavolistého (Tea Tree Oil), který se používá již celá desetiletí v boji proti vším.

LiQuido DUO FORTE šampon na vši 200 ml + sérum 125 ml ZDARMA

LiQuido DUO FORTE

LiQuido DUO FORTE představuje dvojitý zásah proti vším v podobě šamponu a séra na vlasy. Přípravek LiQuido DUO FORTE působí na veš třemi mechanickými účinky (2x dušení, 1x likvidace). Je založen na bázi olejů a rostlinných silic, je šetrný a dobře snášený i citlivou pokožkou, nedráždí ji, není parfemován a je vhodný i pro malé děti nebo alergiky.

Once spray gel proti vším a hnidám 100 ml

Once spray gel

Once spray gel na odstranění vši vlasové a její vajíček (hnid) účinkuje již po jedné 15 minutové aplikaci.

VšiVen balzám 150 ml a šampon 150 ml

VšiVen balzám

VšiVen je sada přípravků na bázi přírodních látek, které jsou určené pro ošetření zavšivených vlasů. Přípravky obsahují esenciální rostlinné oleje (rostlinné silice) a ovocné extrakty, které omezují výskyt vší ve vlasech. Balzám i šampon jsou účinné, snadno aplikovatelné a bezpečné.

LiQuido RADICAL 125 ml

LiQuido RADICAL

Šampon LiQuido RADICAL je účinný prostředek při výskytu vší a hnid. Přípravek LiQuido RADICAL je založen na přírodní bázi, proto je šetrný a dobře snášený i citlivou pokožkou. LiQuido RADICAL nedráždí pokožku, není parfemován a je vhodný i pro malé děti a alergiky.

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek