Hnidy

Hnidy jsou vajíčka, které dospělá samička vši (ať již dětské nebo muňky) klade na lidské vlasy příp. chlupy. Mají stříbřitě bílou barvu (v počátečních fázích vývoje jsou až průsvitné, později tmavnou) a nejčastěji se nachází v oblasti kolem ušních boltců a na zátylku, neboť zde je nejvíce teplo. Tvarem připomínají miniaturní váčky nebo kapičky ze strany přilepené na vlas. Velikost závisí na vývojovém stádiu hnidy - v konečném stádiu (před vylíhnutím larvy) se zvětší na cca 1 mm.

Inkubační doba

Samička vši přilepuje tato svá vajíčka k vlasům těsně u pokožky, díky čemuž lze poměrně přesně odhadnout délku trvání infekce. Jsou-li hnidy přilepeny přímo těsně u pokožky hlavy, je napadení vší poměrně čerstvé. Pokud se hnidy naopak nacházejí dále než cca 1 cm od pokožky, pak jsou vši již vylíhnuté příp. v hnidě mrtvé. Inkubační doba, tedy doba od nakladení vajíčka (přilepení vajíčka k vlasu) po vylíhnutí larvy, činí 7 až 11 dní.

Vývoj

Hnida se v průběhu času vyvíjí. Kromě toho, že se mění její barva (postupem času lehce tmavne), se mění i její velikost (roste až do velikosti cca 1 mm). Jakmile je hnida "zralá" (tj. za 7 – 11 dní po nakladení) praskne horní konec vajíčka, který je opatřen jakýmsi víčkem, a z něj vyleze larva, která se okamžitě začíná živit lidskou krví.

Odstranění

Hnidy jsou na vlasech připevněny poměrně pevně - nelze je odfouknout ani smýt vodou či běžným šamponem ani odstranit normálním hřebenem. V počátečních fázích vývoje se hnidy z vlasů poměrně špatně vyčesávají kvůli miniaturním rozměrům. Později se dají vyčesávat speciálním hustým hřebenem - všiváčkem, případně stahovat (např. pinzetou) po délce celého vlasu. Po vylíhnutí vší (příp. s mrtvými larvami uvnitř) mohou začít hnidy sami odpadávat.

Foto

Hnidy

Samičky vši dětské kladou vajíčka těsně k pokožce hlavy.

Životní cyklus vší

Vývoj vší od hnid (1) přes nymfy (2-4) až po dospělou veš (5,6).

Hnidy

Hnidy vší jsou ve vlasech přilepeny velice pevně.

Přečtěte si také, jak se hnid a vší zbavit a jaké při tom použít přípravky...

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

Paranit šampon 100 ml

Paranit šampon

Šampon Paranit s dvojitým účinkem a 100% účinností vši a hnidy udusí a zároveň dehydratuje...

LiQuido DUO FORTE

LiQuido DUO FORTE

Unikátní kombinace šamponu a séra na vlasy, obojí velice šetrné k pokožce. Založeno na bázi přírodních olejů a silic...

Paranit sprej + šampon + hřeben

Paranit sprej

Paranit sprej rychle, bezpečně a bez kompromisů zabíjí vši a hnidy do 15 minut. Současně je Paranit maximálně šetrný...

Paranit Sensitive Lotion + hřeben

Paranit Sensitive

Paranit Sensitive Lotion je přípravek proti vším šetrný k vlasům i pokožce, u nějž byla prokázána 100% účinnost proti vším i...

VšiVen balzám a šampon

VšiVen balzám

VšiVen je sada přípravků na bázi přírodních látek, které jsou určené pro ošetření zavšivených vlasů. Přípravky obsahují esenciální rostlinné...

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek