Hnidy

Hnidy jsou vajíčka, které dospělá samička vši (ať již dětské nebo muňky) klade na lidské vlasy příp. chlupy. Mají stříbřitě bílou barvu (v počátečních fázích vývoje jsou až průsvitné, později tmavnou) a nejčastěji se nachází v oblasti kolem ušních boltců a na zátylku, neboť zde je nejvíce teplo. Tvarem připomínají miniaturní váčky nebo kapičky ze strany přilepené na vlas. Velikost závisí na vývojovém stádiu hnidy - v konečném stádiu (před vylíhnutím larvy) se zvětší na cca 1 mm.

Inkubační doba

Samička vši přilepuje tato svá vajíčka k vlasům těsně u pokožky, díky čemuž lze poměrně přesně odhadnout délku trvání infekce. Jsou-li hnidy přilepeny přímo těsně u pokožky hlavy, je napadení vší poměrně čerstvé. Pokud se hnidy naopak nacházejí dále než cca 1 cm od pokožky, pak jsou vši již vylíhnuté příp. v hnidě mrtvé. Inkubační doba, tedy doba od nakladení vajíčka (přilepení vajíčka k vlasu) po vylíhnutí larvy, činí 7 až 11 dní.

Vývoj

Hnida se v průběhu času vyvíjí. Kromě toho, že se mění její barva (postupem času lehce tmavne), se mění i její velikost (roste až do velikosti cca 1 mm). Jakmile je hnida "zralá" (tj. za 7 – 11 dní po nakladení) praskne horní konec vajíčka, který je opatřen jakýmsi víčkem, a z něj vyleze larva, která se okamžitě začíná živit lidskou krví.

Odstranění

Hnidy jsou na vlasech připevněny poměrně pevně - nelze je odfouknout ani smýt vodou či běžným šamponem ani odstranit normálním hřebenem. V počátečních fázích vývoje se hnidy z vlasů poměrně špatně vyčesávají kvůli miniaturním rozměrům. Později se dají vyčesávat speciálním hustým hřebenem - všiváčkem, případně stahovat (např. pinzetou) po délce celého vlasu. Po vylíhnutí vší (příp. s mrtvými larvami uvnitř) mohou začít hnidy sami odpadávat.

Foto

Hnidy

Samičky vši dětské kladou vajíčka těsně k pokožce hlavy.

Životní cyklus vší

Vývoj vší od hnid (1) přes nymfy (2-4) až po dospělou veš (5,6).

Hnidy

Hnidy vší jsou ve vlasech přilepeny velice pevně.

Přečtěte si také, jak se hnid a vší zbavit a jaké při tom použít přípravky...

Sdílejte tyto stránky a pomozte i ostatním v boji proti vším!

Přípravky proti vším

Již dávno není nutné používat přípravky s chemickými insekticidy, vůči kterým se vši postupně staly imunními. Dnes si můžete vybrat ze široké palety přípravků založených na přírodní bázi, které nechemickou cestou účinně likvidují vši a hnidy, přesto jsou však přívětivé k vlasům a pokožce. Připravili jsme pro vás přehled přípravků, které jsou v praxi ověřeny mnoha spokojenými uživateli:

Once spray gel proti vším a hnidám 100 ml

Once spray gel

Once spray gel na odstranění vši vlasové a její vajíček (hnid) účinkuje již po jedné 15 minutové aplikaci.

Barny´s Effective proti vším 60 ml

Barny´s Effective

Barny´s Effective proti vším je velice efektivním a šetrným přípravkem proti zvýšenému výskytu vší. Přípravek k péči o vlasy při výskytu vší usnadňuje vyčesávání vší a hnid, obsahuje olej z australské rostliny kajeputu střídavolistého (Tea Tree Oil), který se používá již celá desetiletí v boji proti vším.

Paranit sprej 60 ml + 40 ml ZDARMA + šampon 100 ml ZDARMA + hřeben ZDARMA

Paranit sprej

Paranit sprej rychle, bezpečně a bez kompromisů zabíjí vši a hnidy do 15 minut. Současně je Paranit maximálně šetrný k citlivé dětské pokožce, neboť neobsahuje chemické insekticidy, ale kvalitní patentovanou přírodní recepturu s kokosovým a anýzovým olejem, která vši jednoduše udusí a dehydruje.

Paranit preventivní sprej proti vším 100 ml

Paranit preventivní

Paranit preventivní sprej proti vším poskytuje okamžitou a dlouhotrvající ochranu proti vším. Jemné složení Paranit preventivního spreje proti vším s obsahem IR3535 a výtažků z rostlin bylo klinicky ověřeno jako účinné k odpuzení vší a je vhodné pro každodenní použití. Sprej je vhodný pro děti od 2 let.

Paranit šampon 100 ml + hřeben

Paranit šampon

Šampon Paranit s dvojitým účinkem a 100% účinností vši a hnidy udusí a zároveň dehydratuje. Navíc je jeho používání stejně pohodlné jako běžné mytí vlasů.

Template by W3layouts | © vsi.nazory.cz | Mapa stránek